História thajskej masáže v skratke
Thajská masáž: Kto ovplyvnil toto 2500 rokov staré liečiteľské umenie a prečo skoro zaniklo?
Geografická blízkosť Thajska k Číne a príchod budhizmu z Indie malo za následok, že veľa prvkov thajskej kultúry bolo silne ovplyvnených čínskymi a indickými zvyklosťami. A práve staroveká thajská medicína je časť ich kultúry, kde čínsky a indický vplyv je najviac cítiť.
Centrom koncepcie tradičnej thajskej masáže je uvoľnenie upchatia toku vitálnej energie zvanej "lom", stimuláciou neviditeľných energických spojení zvaných "sen". Veľmi podobne ako práve v čínskej medicíne sú energetické meridiány človeka stimulované tlakom a akupunktúrou pre vyrovnanie životnej energie.
Z indického vplyvu na thajskú masáž je najviac viditeľná Hatha joga. Dôvodom je, že Hatha joga sa zameriava hlavne na nájdenie psychickej rovnováhy uvoľňovaním napätia a tráum, ktoré sa v tele naakumulovali v priebehu času.
Dnešná tradičná thajská masáž je produktom čínskych a indických liečiteľských filozofii v spojení s pôvodnými thajskými liečiteľskými tradíciami, ktoré boli ústnym podaním posúvané z generácie na generáciu. Po stáročia to boli hlavne budhistickí mnísi, ktorí boli v roli liečiteľov. Štúdiom tohto umenia v chrámoch boli preurčení na jeho praktizovanie. Bežný ľud ich teda vyhľadával nie len kvôli spirituálnej, ale aj fyzickej úľave.
Barmská invázia mesta Ayutthaya v roku 1787 skoro však vymazala toto starodávne liečivé umenie. Záchranou bol kráľ Rama III, ktorý v roku 1832 inštitucionalizoval prežívajúce vedomosti thajskej masáže, terapeutických bodov a bylinných prípravkov ich vytesaním do kamenných epigrafov, ktoré sú do dnes uložené v chráme Wat Pho v Bangkoku (orázok chrámu nájdete vyššie v článku).